Mandarin Fish

Manadirn Fish Potrait

Mandarin fish is one of the popular subject for underwater photographer because of the striking beauty color and interesting habit (they went out mating during sunset everyday :P). It can be a tricky photographic subject, coming in and out of view, appearing only briefly at dusk to mate and seemingly wishing to avoid any bright light.

Mandarin Fish Fact Sheet

Family name: Callionymidae
Order name: Perciformes
Common name: Mandarinfish
Scientific name: Synchiropus splendidus

Mandarin Potrait
Mating time
Advertisements

27 Comments Add yours

  1. nur azimah says:

    yake care ye

  2. nur azimah says:

    masyaallah cantik2 sgt2

    1. naziramin says:

      Salam Azimah…

      yup mmg cantik ikan ni

  3. Very colourful.Ada tak Malay fish?
    Carry on your good work.

    Wassalam….from ayah dan mak

    1. naziramin says:

      Salam Ayahanda…

      Malay fish tak tau lah.. Ikan puyu kot.. hehehe

      Kirim salam pada mak

      Wassalam

  4. Hanis says:

    cantik….macam jely je tengok color tu…

    hahahah…hanis tergelak bila ayah tanya ade dak malay fish…

    1. naziramin says:

      Salam Cik Hanis,

      hehehe.. Ikan Puyu, tak pon ikan sepat leh panggil Malay fish

      terima kasih

  5. mamaju says:

    Salam anakanda

    Cantik sangat-sangat.Yang ambek gambar pun hebat!

    1. naziramin says:

      Salam Mamaju,

      tak ada lah.. banyak yang perlu dibelajar dan diperbaiki..

  6. rosli says:

    Salam Nazir,

    MMG cantik semua gambar ni.

    1. naziramin says:

      Salam Rosli,

      Terima kasih

  7. Atikah says:

    Salam…

    Subhanallah… cantiknya… terpukau… Tahniah…
    Nie guna G10 ker?
    Kat perairan malaysia ada tak spesis tu?
    Agak2 kalau Snorkeling leh jumpa tak ikan tu?
    alamak, terbanyak tanya lak… teruja ngan kecantikan ikan tu.. hehehhe

    1. naziramin says:

      Salam Tikah

      Yang last picture tu guna G10. Yang lain2 tak…

      Snorkeling ada possible.. sbb ikan ni kat shallow water sahaja..less than 5 meter.. tapi susah nak jumpa sbb duduk dalam coral..

      perairan malaysia di Sabah boleh jumpa.. Ada kat bawah jetty Kapalai Resort and Borneo Diver Mabul

      hehehee

      Wassalam

      1. Atikah says:

        Kat sabah jer ker ada ikan nie? alahai…
        Gambar ke dua pakai macro lenses ker?
        Mintak izin simpan gambar ikan no 2 nie ya….

        1. naziramin says:

          Salam tikah

          gambar no 1 n 2 pakai 105 macro. no 1 ada stack diopter +4

  8. silversarina says:

    A precious underwater creature indeed !! Subhanallah !!

    It’s your skill that makes it much more beautiful , bravo Nazir !

    1. naziramin says:

      Salam kak Sarina,

      i still have lot more to learn. nothing to do with the skill. The fish is really beautiful

  9. rezeki says:

    salam bung nazir

    mmg cantik bangat ikan2 tu, indah sungguh ciptaan Allah

    kalau ikan tu buat masak asam pedas , boleh tak he he he

    1. naziramin says:

      Salam Pak Rejeki,

      tak bisa pak di bikin asam pedas.. terlalu kecil. kok saiznya sebesarrr ibu jari aja.. hehehhe

  10. manzlie says:

    salam nazir..

    subhaanallah..such a beautiful fish i ever seen before….!!!! bravo bro…i know u memang good and great photographer..taniahhh..

    waslam

    1. naziramin says:

      Salam Haji,

      tak ada lah Haji.. banyak lagi nak kena belajar and explore..

      capek deh..

  11. cikgu mas says:

    salam

    wat asam pedas kecik sangat,kita buat sambal…
    banyak sungguh tika tanya…buatlah kelas untuk tika tu,tu tak ciklie????

    1. naziramin says:

      Salam Cikgu..

      saya bukan pandai pon.. belasah jer..

  12. manzlie says:

    salam cikgu mas..

    ye lah..dah banyak kalin duk menaya tuh..ajar jer adik tikah tuh dalam kelas..senang sikit…

    waslam

    1. naziramin says:

      Salam haji,

      Nak buat kelas kena bayor fee.. nanti saya balik KL ajak tikah pi outing lar hehehe then boleh ler lah tukar2 perndapat sikit 😛

  13. mama zainab says:

    salam nazir,

    wow! i have never seen such fish with my own eyes, but had seen them before or other species through watching national geographic. all the pictures that you shot are simply awesome! great work needs a passionate photographer like you. well done and keep it up.

    1. naziramin says:

      Salam Mama Zainab

      Terima Kasih.. still need to improve and learn more

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s